Åsa Jungnelius

(Sverige, Född 1975)
Åsa Jungnelius
(Sverige, Född 1975)

ÅSA JUNGNELIUS, vägglampett för ett ljus, Månsamåla 2019

Munblåst glas med skulpterad ljushållare, dekor av löshår. Signerad Åsa Jungnelius 2019. Höjd 22 cm, djup från vägg ca 23 cm. Väggfästen i metall medföljer.

Smärre slitage.

ÅSA JUNGNELIUS är bildkonstnär och lektor på Konstfack, baserad i Stockholm
och Månsamåla, Småland. Åsa är konstnärlig ledare för det konstnärsdrivna projektet Residence-In-Nature och finns representerad med flertalet verk runt om i Sverige i privata och offentliga samlingar samt har rönt framgångar på konstinstitutioner och belönats med ett flertal utmärkelser och stipendier. Berättandet står i fokus för hennes föremål och hon använder sig ofta av stereotypt laddade föremål som förlaga eller referens för att poängtera eller slå hål på myten och dess betydelse. Åsas konst spänner över ett brett spektrum som berör frågor kring estetiska hierarkier, mode, shopping, dekadens och konstruktionen av könsroller.

Utropspris
5 000 SEK