TUMLARE med nödmynt, ostämplad, Sverige 1700-tal.

Delvis förgylld, oval, med infattade Karl XII:s nödmynt. Diameter ca 7,5 cm, höjd 4 cm, vikt 102 gram.

Slitage. Färgbortfall.

Utropspris
3 000 SEK