VICKE LINDSTRAND, servis, 16 delar, glas, ”Iced”, Orrefors.
Ishink, etikettmärkt och signerad Orrefors LU 154/67, 20 cm
Shaker med propp, signerad Orrefors LU 2063/31, 24 cm
6 cocktailglas 7 cm
2 glas 6 cm
6 snapsglas 7,5 cm
Propp med nagg. Vissa glas med nagg.
Vicke (Viktor) Lindstrand, glaskonstnär, illustratör, textilkonstnär och keramisk formgivare. Han var verksam vid Orrefors 1928-41, där han formgav glas i klassiska former med graverad dekor, till Stockholmsutställningen 1930 visades en liten serie målat, figurativt glas. Under 1930-talets kom det graverade och optikblåsta glaset med kraftfulla figurer. Inför världsutställningen i Paris 1937 började man arbeta med ett mer tjockväggigt glas och Lindstrand kom därmed att förnya graalglaset, han arbetade tillsammans med Edvin Öhrström fram det tjockväggiga arielglaset, som var en ny teknik. Vicke Lindstrand var sedan konstnärlig ledare vid Upsala-Ekeby 1942-50, därefter verksam som konstnärlig ledare vid Kosta glasbruk 1950-73 där han formgav fantasifullt både servis- som konstglas.