Design Möbler
1249014
Kerstin Hörlin-Holmquist
(Sverige, 1925-1997)
Kerstin hÖrlin-holmquist, korgstol, "stora kraal", formgiven för nordiska kompaniets triva-serie 1952.

KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, korgstol, "Stora Kraal", formgiven för Nordiska Kompaniets Triva-serie 1952.

"Stora Kraal" av Kerstin Hörlin-Holmquist med benställning av svart lackat stål. Flätad korgsits. Sitthöjd 35, bredd 71 cm

Åldersrelaterat slitage. Läderremmarna medföljer löst, trasiga. Småskador på rottingen.

Placering: Golv Visning, Plan 2
Johan Lundberg
Johan Lundberg
+46 (0)708 17 21 08

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Auktionen avslutas

1 dag 16 timmar
2 000
194
231
Utropspris
5 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 2 200 SEK. Läs mer.
Budhistorik (3 bud)
4 aug 14:34
2 000 SEK
3 aug 0:30
1 900 SEK
1 aug 0:10
1 500 SEK