KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, korgstol, "Stora Kraal", formgiven för Nordiska Kompaniets Triva-serie 1952.
"Stora Kraal" av Kerstin Hörlin-Holmquist med benställning av svart lackat stål. Flätad korgsits. Sitthöjd 35, bredd 71 cm
Åldersrelaterat slitage. Läderremmarna medföljer löst, trasiga. Småskador på rottingen.