Aino Aalto

(Finland, 1894-1949)
Aino Aalto
(Finland, 1894-1949)

AINO AALTO, SNAPSGLAS, 6 st, Karhula, samt FLASKA, möjligen Karhula, 1930-1940-tal.

Målad dekor i vitt och rött. Glasens höjd ca 6 cm. Flaskans totalhöjd ca 22 cm.

Bruksslitage.

Formgivare

Utropspris
250 EUR