Design Övrigt
1249114
Aino Aalto
(Finland, 1894-1949)
Aino aalto, snapsglas, 6 st, karhula, samt flaska, möjligen karhula, 1930-1940-tal.

AINO AALTO, SNAPSGLAS, 6 st, Karhula, samt FLASKA, möjligen Karhula, 1930-1940-tal.

Målad dekor i vitt och rött. Glasens höjd ca 6 cm. Flaskans totalhöjd ca 22 cm.

Bruksslitage.

Frida Nyman
Frida Nyman
Värderare, smycken
+358 (0)50 407 9406

Utropspris
250 EUR