18K guld och emalj,spindelgång, nyckeldragare, verket med graverad signatur samt nummer 1133. Boettkant och baksida med dekor i emalj, (emaljen med omfattande skador).
Åldersrelaterat slitage. Glas saknas. Ej funktionstestad. Emaljdekoren med omfattande skador.