Design Konstglas
1249688
MAT- samt KAFFE/TESERVIS, 68 delar, flintgods. "Devon Rose". England, Wedgwood. Modellen tillverkades 1971-1991.
Mat- samt kaffe/teservis, 68 delar, flintgods. "devon rose". england, wedgwood. modellen tillverkades 1971-1991.

Bestående av:
9 assietter, 18 cm.
8 tallrikar, 23 cm.
8 mattallrikar, 26,5 cm.
2 serveringsfat, längd 31-41 cm.
1 serveringsskål, 23 cm.
2 fat, 15,5 cm.
1 skålfat, längd 24 cm.
1 såsbåt, längd 23 cm (nagg).
1 fat, längd 19,5 cm.
6 skålar, 15,5 cm.
1 terrin med 2 lock, längd 27 cm.
3 sockerskålar, 8 cm.
1 skål, 11 cm (smärre nagg).
1 kanna, höjd 15 cm.
4 äggkoppar (1 med skador, 1 med nagg).
1 tekanna med lock samt 1 kaffekanna med lock, totala höjd 17-20 cm.
1 sockerskål med handtag och lock, total höjd 11,5 cm.
3 kannor, höjd 7-8 cm (2 med nagg).
1 urna med lock, total höjd 12,5 cm.
1 skål med lock, 11,5 cm.
4 tekoppar med 6 fat, diameter på fat 16 cm.
7 kaffekoppar med 8 fat, diameter på fat 15 cm.

En udda fat till kopp medföljes. Slitage. Några med krackelyr. Få med nagg och sprickor.

Alexandra Xu
Alexandra Xu
+46 (0)707 15 77 12

Utropspris
4 000 SEK