MATTA, old Täbris figural, ca 126,5-129,5 x 97,5-98,5 cm.

En polykrom interiör med festande sällskap bland keramiska föremål. Nedtill inskriptioner. Grön huvudbård med stor palmett- och blomranka.

Obetydligt slitage, något smutsig, smärre fläckar. Långsidorna med skador och smärre lagningar, ställvis senare fransar.

Utropspris
4 000 SEK