En polykrom interiör med festande sällskap bland keramiska föremål. Nedtill inskriptioner. Grön huvudbård med stor palmett- och blomranka.
Obetydligt slitage, något smutsig, smärre fläckar. Långsidorna med skador och smärre lagningar, ställvis senare fransar.