MATTA, old Orientalisk, möjligen Täbris, ca 301,5-304,5 x 199-203 cm.

Benvit botten med polykrom medaljong, hörnornament, blommor, kannor, palmett- och blomslingor. Ljusgrön huvudbård med blom- och palmettranka.

Något blekt. Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar, smärre skador och malskador, obetydliga fällningar. Sidorna med smärre trampveck.

Utropspris
5 000 SEK