Benvit botten med polykrom medaljong, hörnornament, blommor, kannor, palmett- och blomslingor. Ljusgrön huvudbård med blom- och palmettranka.
Något blekt. Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar, smärre skador och malskador, obetydliga fällningar. Sidorna med smärre trampveck.