Dekor av Djurgårdsfärjan 5 samt äldre fartyg. "Till Gust. Wadstein från Stockholms Ångslups Aktiebolag och styrelsekamraterna". Diameter 36 cm. Vikt 825 g.
Obetydligt ytslitage.
Stockholms Ångslups AB (SÅA) är ett rederi i Stockholm som under många år dominerade den sjöbundna lokaltrafiken på Saltsjön och Mälaren med sina ångslupar. Företaget bildades 1863 genom sammanslagning av flera mindre bolag. Stockholm Ångslups AB hade en lång rad fartyg bland dem S/S Frithiof, Djurgården 3, Djurgården 5, Djurgården 7, S/S Valkyrian, S/S Sjöfröken, S/S Frigg och S/S Mälaren. År 1970 köpte landstingsägda Waxholmsbolaget de fartyg som SÅA hade kvar och övertog trafiken på Djurgården. Numera är Föreningen stiftelsen skärgårdsbåten huvudägare i bolaget.