Design Övrigt
1249899
George Nelson
(USA, 1908-1986)
Pendellampa, "ball", hay nelson bubble, design george nelson, modernica, los angeles, 2014.

PENDELLAMPA, "Ball", HAY Nelson Bubble, design George Nelson, Modernica, Los Angeles, 2014.

Organisk form. Diameter ca 48 cm.

Modernica tillverkade George Nelsons lampor från 1999 till 2016. Sedan 2016 tillverkas George Nelsons lampor på licens av Herman Miller. Lampan inköptes via inredningsbutik före Modernica förlorade rättigheterna.

Ej funktionstestad. Obetydligt ytslitage.

Proveniens

Inköpta genom Input Interiör, Stockholm, 2014.

Övrigt

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
+46 (0)739 40 08 16

Slutpris
4 200
407
482
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (11 bud)
2 aug 18:16
4 200 SEK
2 aug 18:16
4 000 SEK
2 aug 18:16
4 000 SEK
2 aug 18:15
3 600 SEK
2 aug 18:15
3 400 SEK