Madeleine Pyk – en samling F769

Ellen Jolin

(Sverige, 1854-1939)
Ellen Jolin
(Sverige, 1854-1939)

ELLEN JOLIN, olja på duk signerad och daterad Paris 1890

Kontemplation, 92 x 65 cm

Obetydligt ytslitage.

Konstnär

Ellen Jolin var en svensk bildkonstnär, författare och grafiker född i Stockholm. Jolin studerade för Fredrik Scholander, Kerstin Cardon och den norske bildkonstnären Carl Hansen samt vid Tekniska skolan och Konstakademien i Stockholm. En period var hon elev till Jules Joseph Lefebvre vid Académie Julian. Jolin har huvudsakligen målat i akvarell och hennes motiv föreställer ofta måleriska stadsbilder och landskap i finstämd kolorit.

Utropspris
4 000 SEK
Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
+46 (0)767 81 06 13