Bemålade, liggande klädd ryggbricka, bladhölstrade spjälor, sarg med bladsnitt, raka kannelerade ben, fast stoppad sits, sitthöjd ca 44 cm
Åldersrelaterat slitage. Förstärkningar. Fläckar. Färgbortfall. Repor. Nagg. Märken. Senare klädsel. Senare målning. Något rangliga