Fat med motiv av bevingad Louhi, detalj av "Sampos försvar" ur Kalevala, Finlands nationalepos.
På fyra fötter. Stämpelsignerad SS (Salme Sarlamo) och stämplad "Käsityö" (Handgjord). Längd 19 cm. Vikt 137 g.
Gåvogravering undertill. Fläckar.
Motiv efter Akseli Gallen-Kallelas kända målning från år 1896.
Salme Sarlamo, född Erälampi, var syster till Unto Erälampi.