Design Övrigt
1250089
Heljä Liukko-Sundström
(Finland, Född 1938)
HeljÄ liukko-sundstrÖm, lampett, keramik, signerad och daterad -81. arabia, finland.

HELJÄ LIUKKO-SUNDSTRÖM, LAMPETT, keramik, signerad och daterad -81. Arabia, Finland.

Flerfärgad glasyr, iriserande detaljer, oglaserad kant. Höjd 36 cm, bredd, 24 cm, djup 5,5 cm. A tergo stämplad "Arabia Finland ateljé".

Smärre stearinfläckar inuti.

Nan Jarjis
Nan Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Utropspris
300 EUR