HELJÄ LIUKKO-SUNDSTRÖM, LAMPETT, keramik, signerad och daterad -81. Arabia, Finland.
Flerfärgad glasyr, iriserande detaljer, oglaserad kant. Höjd 36 cm, bredd, 24 cm, djup 5,5 cm. A tergo stämplad "Arabia Finland ateljé".
Smärre stearinfläckar inuti.