SONNA ROSÉN, fåtölj, "Solfjädern", Nesto Nässjö Stolfabrik AB.
Vitmålade ribbor, fast stoppad sits, klädsel av konstskinn. Sitthöjd ca 43 cm.
Slitage. Färgbortfall.
Sonna Rosén, svensk inredningsarkitekt utbildad på Konstfack. Hon är främst känd för att ha ritat den uppdaterade versionen av pinnstolen, kallad "Solfjädern" år 1948. Rosén arbetade även med textil formgivning för bland annat Strömma.