SVEN MARKELIUS, stolar, 6 st, "Orkesterstolen", 1900-talets mitt.
Sex stapelbara, svartlackerade stolar, numrerade på ryggbrickans framsida. Sitthöjd 46, höjd 80 cm.
Slitage. Märken. Färgbortfall.