BRUNO MATHSSON & PIET HEIN, bord "Trisuperellips", Bruno Mathsson International, Värnamo.
Vitlaminerad skiva på spännben av förkromat stål. Tillverkas i licensavtal med Fritz Hansens Danmark. Etikettmärkt. Ca 93x93 cm, höjd 63 cm.
Slitage. Krackelyr, Märken. Fanerbortfall.