Belysning Taklampor
1250933
TAKAMPEL, empirstil, 1900-talets första hälft.
Takampel, empirstil, 1900-talets första hälft.

Mässing och plåt. Sex svängda ljusarmar, vitmålad insida med två lampor. Diameter 47 cm, höjd 63 cm, med takkopp 70 cm.

Ej funktionstestade. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis. Åldersrelaterat slitage.

Nan Jarjis
Nan Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Utropspris
250 EUR