MATTA, semiantik/old Senneh, ca 194-195,5 x 135,5-136 cm.

Röd botten, mellanblå medaljong och mörkblått ramverk med polykromt heratiliknande mönster. Röd huvudbård med stora palmett-, blom-, boteh- och granatäppelrankor.

Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar varav några stela. Långsidorna med trampveck och smärre skador, kortsidorna saknar flera knutrader.

Utropspris
2 500 SEK