Röd botten, mellanblå medaljong och mörkblått ramverk med polykromt heratiliknande mönster. Röd huvudbård med stora palmett-, blom-, boteh- och granatäppelrankor.
Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar varav några stela. Långsidorna med trampveck och smärre skador, kortsidorna saknar flera knutrader.