MARIANNE WESTMAN, SERVIS, 54 delar, porslin, "Mon Amie", Rörstrand.
9 flata tallrikar, diameter 24,5 cm
6 djupa tallrikar, diam. 20 cm
13 assietter, diam. 17,5 cm
11 kaffekoppar med fat, totalt 18 fat
7 tekoppar med fat, totalt 10 fat
sockerskål med lock,
gräddsnäcka
tillbringare, höjd 15,5 cm
karott, kantens diameter 19 cm, höjd inkl lock 20 cm
2 serveringsfat, längd 28,5 och 36,5 cm
2 skålar, den rundas diameter 13,5 och den rektanguläras längd 21,5 cm.
Smärre slitage. En kaffekoppshänkel lagad.
Formgivaren, keramikern och textildesignern Marianne Westman (f. 1928) anses vara en av Sveriges främsta formgivare inom hushållsporslin. Efter studier på Konstfack fick hon fast anställning på Rörstrands porslinsfabrik. Där utvecklade hon porslinsserierna Mon Amie och Picknick, som numera anses vara moderna klassiker.
Under några år på 1970-talet arbetade Marianne Westman på Skrufs glasbruk, där hon gjorde ostbrickorna Provence och serien Le Chef. Mellan 1972 och 1993 frilansade hon på olika porslinsfabriker i Bayern i Tyskland och gjorde serviserna Kristina och Falun.