Madeleine Pyk – en samling F769

Vico Magistretti

(Italien, 1920-2006)
Vico Magistretti
(Italien, 1920-2006)

VICO MAGISTRETTI, bordslampor, 2 st, "Eclisse" Artemide, Milano, Italien. Modellen formgiven 1965.

Aluminium lackerat i gult resp. rött. Vridbara inre skärmar. Höjd 18 cm. Bär tillverkarens stämplar.

Ej funktionstestade. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis. Sedvanligt slitage. Den gula med något färgbortfall i kanten.

The 'Eclisse' won the Compasso d’Oro Award in 1967.

Utropspris
300 EUR

Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492