MATTA, Kirman, ca 407,5-410,5 x 295-297,5 cm, signerad Rashid Koohi.

Mörkblå botten med röd medaljong samt stora polykroma palmett- och blomslingor. Reciprokt mönstrad huvudbård i rött och blått med polykrom palmett- och blomranka.

Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar, ställvis något påmålad. Långsidorna med smärre trampveck, en kortsida saknar några knutrader.

Utropspris
7 000 SEK