MATTA, Keshan, ca 350-354 x 249,5-255,5 cm, signerad Kashan Nr: 148 Rjaei.

Mörkblå botten med liten medaljong och stora polykroma palmett- och blomslingor. Bred mörkblå huvudbård med palmett- och blomranka.

Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar, smärre lagningar. Långsidorna med trampveck och obetydliga skador.

Utropspris
5 000 SEK