Mörkblå botten med liten medaljong och stora polykroma palmett- och blomslingor. Bred mörkblå huvudbård med palmett- och blomranka.
Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar, smärre lagningar. Långsidorna med trampveck och obetydliga skador.