1251780
MATTA, antik/semiantik Kirman, ca 384,5-391,5 x 314,5-323 cm.
Matta, antik/semiantik kirman, ca 384,5-391,5 x 314,5-323 cm.

Mörkblå botten med tätt polykromt mönster av liten medaljong, träd. blommor och blommande grenar. Mörkblåmelerad huvudbård med blomrankor och träd.

Slitage, ställvis hårt. Smutsig, fläckar, skador, hål, smärre malskador. Skadade sidor.

Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92

Utropspris
5 000 SEK