Kannans undersida stämplad IF Biörnstedt Stockholm 1817. Locket samt röret inne i kannan stämplat IFB Stockholm 1817. Ställning stämplad IFB Stockholm 1816. Träknopp och handtag. Höjd med ställning och hänkel uppfälld 31,5 cm. vikt totalt 1802 gram.
Ställning omarbetad. Smärre slitage.