Arne Jones E1299

JOHAN FREDRIK BIÖRNSTEDT, tekanna med ställning, silver, Stockholm 1816-17.

Kannans undersida stämplad IF Biörnstedt Stockholm 1817. Locket samt röret inne i kannan stämplat IFB Stockholm 1817. Ställning stämplad IFB Stockholm 1816. Träknopp och handtag. Höjd med ställning och hänkel uppfälld 31,5 cm. vikt totalt 1802 gram.

Ställning omarbetad. Smärre slitage.

Utropspris
5 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02