Byrå, Biedermeier, sannolikt Österrike, 1800-talets första hälft.
Byrå med fyra lådor, varav den översta med skrivinredning. Fanerad med valnöt. Fronten med skuren dekor av karyatider. Beslag av mässing. Bredd 126, djup 60, höjd 98 cm. Nyckel finns.