David Byrne, Fotografi signerad och daterad -84 och numrerad 3/10 a tergo.
"Double sofas", 1984. Signerad David Byrne och daterad -84 och numrerad 3/10 a tergo. Cibachrome, bildyta 40 x 60 cm.
Ej examinerad ur ram.
Tidskiften DAMN -a magazine on contemporary culture, Nr 16 2008, bild nr. 11.
David Byrne, "Strange ritual", 1995, avbildad.
David Byrne är även känd som sångare i det amerikanska New Wave-bandet Talking Heads, som var stora på 1980-talet.