Ett par förgyllda och graverade syltskedar med vridna skaft, längd ca 16 cm, Moskva 1871.
5 dessertskedar, längd ca 14 cm, varav tre stämplade Efim Sidorov, två MK, Matias Kilpeläinen eller Makar Kramer, S:t Petersburg 1841-1850.
Delvis förgylld sked, rikligt graverad dekor och med garverad kyrillsik text, längd 16,5 cm, Moskva 1888.
4 teskedar med vridna skaft och graverade dekor, längd 12,5-13 cm.
Sammanlagd vikt 265,3 g.
Åldersrelaterat slitage. Graveringar.