Möbler Speglar
1253253
Gustaviansk
(Sverige, 1775-1810)
Spegel, gustaviansk, sverige, stämplad pws.

SPEGEL, Gustaviansk, Sverige, stämplad PWS.

Dekor av bl a pärlstav och bandrosett, infälld medaljong. H. 113 cm. B. 41 cm.

Gammalt med ej ursprungligt glas, bakstycke saknas, något maskstungen, senare bronsering, smärre skador.

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist äldre måleri
+46 (0)739 400 801

Utropspris
5 000 SEK