1253409
Ingegerd Silow
(Sverige, 1916-2005)
Ingegerd silow, matta, rölakan, ca 231-232 x 164-165 cm, signerad is.

INGEGERD SILOW, MATTA, rölakan, ca 231-232 x 164-165 cm, signerad IS.

Blåmelerad botten med stora polykroma trappstegsmedaljonger och stiliserade blommor.

En svag fuktlukt. Något slitage och smutsig, fläckar. En kortsida med skada (ca 2 x 7 cm), ställvis skadade fransar, flera saknas.

Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92

Utropspris
3 000 SEK