INGEGERD SILOW, MATTA, rölakan, ca 231-232 x 164-165 cm, signerad IS.
Blåmelerad botten med stora polykroma trappstegsmedaljonger och stiliserade blommor.
En svag fuktlukt. Något slitage och smutsig, fläckar. En kortsida med skada (ca 2 x 7 cm), ställvis skadade fransar, flera saknas.