1253410
Ingegerd Silow
(Sverige, 1916-2005)
Ingegerd silow, matta, rölakan, ca 236 x 163,5-166  cm, signerad is.

INGEGERD SILOW, MATTA, rölakan, ca 236 x 163,5-166 cm, signerad IS.

Gulmelerad botten med närmast yttäckande ljusgul medaljong med stora stiliserade polykroma blommor. Mörkgul bård med hörnornament av blommor.

Något slitage, smutsig, fläckar. Kortsidorna med smärre skador, ställvis skadade fransar, många fransar saknas.

Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92

Slutpris
3 300
318
374
Utropspris
2 500 SEK
Budhistorik (14 bud)
11 okt 13:28
3 300 SEK
11 okt 13:27
3 100 SEK
11 okt 13:27
2 900 SEK
11 okt 13:25
2 700 SEK
11 okt 13:25
2 600 SEK