JOHAN HENRIK SCHEFFEL, kopia efter, porträtt, ett par.
Porträtt, ett par. "Gustaf Adolf Humble (1674-1741)" samt maka "Christina Humble, född Ehrenlund (1710-1770). Olja på duk 85 x 68 cm samt 81 x 65 cm.
Smärre ytsmuts, skrapmärken och smärre färgbortfall.
Sannolikt elev vid Konstakademin i Berlin och senare i Paris. Kom på 1720-talet till Stockholm och blev en uppskattad porträttör i franskt maner både i aristokratiska och borgerliga kretsar.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm, på Gripsholm, i många svenska landsortsmuseer samt i slotts- och herrgårdssamlingar.