Belysning Golvlampor
1254144
Hans Bergström
(Sverige, 1910-1996)
Hans bergstrÖm, golvlampa modell 569, "giraffen", 1900-talets andra hälft.

HANS BERGSTRÖM, golvlampa modell 569, "Giraffen", 1900-talets andra hälft.

Lackerad metallstomme. Skärm av ljus textil. Totalhöjd ca 125 cm.

Slitage. Märken.

Johanna Graflund
Johanna Graflund
Värderare, biträdande klockspecialist
+46(0)704 55 71 04

Utropspris
2 500 SEK