Konst Fotografi
1254438
August Sander
(Tyskland, 1876-1964)
August sander, fotografi ur portfolion "rheinlandschaften", signerad av gunther sander, ed 52/75.

AUGUST SANDER, fotografi ur portfolion "Rheinlandschaften", signerad av Gunther Sander, ed 52/75.

"Siebengebirge" (from the portfolio Rheinlandschaften), ca 1930. Ur portfolion "Rheinlandschaften" med 12 olika motiv. Total upplaga 75 + 6 AP. Signerad Gunther Sander och numrerad 52/75 och Copyrightstämpel Schirmer, Mosel, München, 1974 på monteringens baksida. Präglad stämpel i bildytans nedre vänstra hörn. Gelatinsilverfotografi monterat på kartong, bildyta 23 x 29 cm. Kartong 54,5 x 45 cm.

Uppklistrad på kartong, ursprunglig montering.
Inga repor eller liknande den är dock blekt och har betydande färgförändringar.

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57

Utropspris
4 000 SEK