Josef Frank

(Österrike, 1885-1967)
Josef Frank
(Österrike, 1885-1967)

JOSEF FRANK, ett par karmstolar, modell 1165, Firma Svenskt Tenn.

Mahogny, rotting och svart tagel, höjd 85 cm, sitthöjd ca 44 cm.

Smärre slitage, små skador på rottingen, något blekta.

Formgivare

Utropspris
10 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77