Ljust kamelhårsfärgad botten med stor polykrom medaljong samt under- och hörnornament. Bred terrakotta färgad huvudbård med blom- och palmettranka.
En svag doft av fukt. Ställvis något slitage, smärre fläckar, lagningar. Långsidorna med smärre trampveck.