Terrakottaröd botten med polykromt heratimönster. Mörkblå huvudbård med palmett-, blom-, arabesk-, blad- och granatäppelrankor.
Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar, lagningar. En kortsida något avkortad, en kortsida saknar några knutrader.