MATTA, antik Bidjar, ca 220-228 x 138-141 cm.

Terrakottaröd botten med polykromt heratimönster. Mörkblå huvudbård med palmett-, blom-, arabesk-, blad- och granatäppelrankor.

Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar, lagningar. En kortsida något avkortad, en kortsida saknar några knutrader.

Utropspris
3 000 SEK