1254731
MATTA, antik Bidjar, ca 220-228 x 138-141 cm.
Matta, antik bidjar, ca 220-228 x 138-141 cm.

Terrakottaröd botten med polykromt heratimönster. Mörkblå huvudbård med palmett-, blom-, arabesk-, blad- och granatäppelrankor.

Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar, lagningar. En kortsida något avkortad, en kortsida saknar några knutrader.

Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92

Utropspris
3 000 SEK