MATTA, Orientalisk kelim, ca 256,5-257,5 x 184-185 cm.

Ljusblå botten med två rader sammanhängande polykroma medaljonger och geometriska mönster. Bred persikofärgad bård med figurer.

Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar, obetydliga skador. Kortsidorna med skador, en kortsida saknar några inslagsrader.

Utropspris
3 000 SEK