Modern Art + Design 628  –
Följ auktionen live  ⟩
Modern Art + Design 628  –
Följ auktionen live  ⟩
Möbler Speglar
1255011
SPEGEL, av Joseph Schürer, spegelmakare i Stockholm 1760-1785), gustaviansk.
Spegel, av joseph schürer, spegelmakare i stockholm 1760-1785), gustaviansk.

Förgylld och bronserad. Genombrutet krön med rosett och lagergirlander. Signerad IS under krona. Med Stockholm hallstämpel 1775. 106 x 41 cm.

Kompletterad med senare glas. Lagningar i krön. Åldersrelaterat slitage.

Christian Olsén
Christian Olsén
Filialchef Västberga
+46 (0)703 09 56 57

Utropspris
8 000 SEK