MATTA, semiantik Täbris, ca 282,5-284,5 x 210-214,5 cm, inskriptioner.

Ljusblå botten med polykrom dekor av stor blomvas, blommande träd, djur, fåglar och nisch. Bred blekgul huvudbård med blommor och stora palmetter. Inre sekundärbården med stjärna med inskriptioner: "Ghasem Banian", "Mahmoud Jabarzadeh”.

Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna med smärre trampveck och skador, kortsidorna saknas några knutrader.

Utropspris
8 000 SEK