Ljusblå botten med polykrom dekor av stor blomvas, blommande träd, djur, fåglar och nisch. Bred blekgul huvudbård med blommor och stora palmetter. Inre sekundärbården med stjärna med inskriptioner: "Ghasem Banian", "Mahmoud Jabarzadeh”.
Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna med smärre trampveck och skador, kortsidorna saknas några knutrader.