Konst Grafik
1256013
Eduard Wiiralt
(Estland, 1898-1954)
Eduard wiiralt, träsnitt, signerad "gr. sur bois 1936 epr. d'artiste" e. wiiralt med blyerts.

EDUARD WIIRALT, träsnitt, signerad "Gr. sur bois 1936 Epr. d'artiste" E. Wiiralt med blyerts.

"Claude". Bildyta: 16,5 x 12,4 cm.

Mai Levin, "Eduard Viiralt", 1985, nr 105.

Pedro Westerdahl
Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)761 36 66 33

Utropspris
8 000 SEK