SABEL, Frankrike, m/1822.

SABEL, Frankrike, m/1822.

Fäste av mässing, läderbeklädd kavel med metallinning. Stålbalja med koppelring. Klingan bär fransk gravering samt finska arméns stämpel "SA". Klingans längd ca 80 cm, totallängd inkl balja 102 cm.

Åldersrelaterat slitage. Balja anlupen. Smärre nagg på bladet, oljigt.

Modellen togs i bruk av Finska armén år 1919.

Utropspris
350 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

 Dölj
 Visa mer

Important Timepieces 655

45. Patek Philippe, Golden Ellipse, "Sigma Dial", ca 1977.
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
Budhistorik
85 000

ditt bud
80 000

ditt bud
75 000

ditt bud
70 000

ditt bud
65 000

ditt bud
Aktuellt bud:
85 000 SEK