Militaria Vapen
1256183
SABEL, Frankrike, m/1822.
Sabel, frankrike, m/1822.
Sabel, frankrike, m/1822.
Sabel, frankrike, m/1822.
Sabel, frankrike, m/1822.
Sabel, frankrike, m/1822.
Sabel, frankrike, m/1822.
Sabel, frankrike, m/1822.
Sabel, frankrike, m/1822.

Fäste av mässing, läderbeklädd kavel med metallinning. Stålbalja med koppelring. Klingan bär fransk gravering samt finska arméns stämpel "SA". Klingans längd ca 80 cm, totallängd inkl balja 102 cm.

Åldersrelaterat slitage. Balja anlupen. Smärre nagg på bladet, oljigt.

Övrigt

Modellen togs i bruk av Finska armén år 1919.

Nan Jarjis
Nan Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Utropspris
350 EUR