MATTA, antik Kaukasisk soumak, ca 261,5-273 x 171-185 cm.

Röd botten med polykroma stiliserade blommor och geometriska figurer. Mörkbrun huvudbård med sicksackmönster samt trappstegs- och glasliknande dekor.

Fuktlukt. Slitage, ställvis hårt. Smutsig, fläckar, skador, hål, lagningar, ivävningar. Långsidorna med trampveck och skador.

Utropspris
2 500 SEK