SERGEI ISUPOV, kanna/ objekt "Succé", 1990

Stengods, glaserad i olika beige och svarta nyanser med olika ytstrukturer, dekor av djur och figur, märkt med kyrillisk text och daterad 1990. Höjd exklusive propp 34 cm, inklusive propp ca 59 cm.

Helhetsintrycket tycks gott.

Proveniens

Inköpt från utställning på Textilgruppen, Hornsgatan 6, Stockholm år 1992.

Sergei Isupov (b. 1963, Stavropol, Russia, lives now in the USA)

Isupov graduated from the Art Institute of Tallinn, Estonia in 1990 with a BA/MFA in Ceramics.
In 1994 he immigrated to the United States. Isupov has works included in several museum collections and exhibitions, including the National Gallery of Australia, Museum of Fine Arts, Houston (TX), Museum of Arts and Design (NY), Racine Art Museum (WI) and Museum of Fine Arts Boston (MA).

Utropspris
7 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69